Technologie w edukacji
Nowoczesne technologie w edukacji. Poznaj innowacyjne metody nauczania i dowiedz się, jak wykorzystać spektrum ich możliwości. Napisz do nas i zaproś na spotkanie – podzielimy się wiedzą i podpowiemy jak wprowadzić technologie, wspierała działania edukacyjne.
Technologia VR
Czym jest wirtualna rzeczywistość?
Wirtualna rzeczywistość to generowany komputerowo obraz sztucznej rzeczywistości, łączący elementy rzeczywiste z fikcyjnymi. Tworzy multimedialną wizję komputerową zjawisk, przedmiotów i przestrzeni. Dzięki zastosowaniu technik komputerowych odbiorca projektów VR ma wrażenie, że uczestniczy w nich w rzeczywistości.
Wirtualna rzeczywistość w edukacji
VR jest zaawansowanym narzędziem dydaktycznym. Może wpływać na wyniki w nauce i pomóc osiągnąć lepsze efekty. Zaawansowane możliwości interakcji i symulacji VR pozwalają na w pełni interaktywną edukację. Technologia wirtualnej rzeczywistości pomaga prezentować zjawiska niedostępne w życiu codziennym. Umożliwia symulację zjawisk naukowych, poznawanie procesów chemicznych lub fizycznych, a także doświadczenie wirtualnych wycieczek do odległych miejsc. Możliwości tej technologii pozwalają na coraz większe zastosowanie w edukacji i wspieranie nauki wielu przedmiotów szkolnych, np. geografii, przyrody, historii.
Technologia AR
Rzeczywistość rozszerzona
To połączenie elementów świata realnego i rzeczywistości wirtualnej. Polega na tworzeniu trójwymiarowych obiektów, które wchodzą w interakcję z rzeczywistą przestrzenią. W ten sposób powstaje nowa, „rozszerzona rzeczywistość”. AR rozpoznaje świat rzeczywisty i jego obiekty, a następie uzupełnia i wzbogaca go o wirtualne elementy.
AR w szkolnictwie
AR to technologia pozwalająca na wykorzystanie w wielu branżach. Jednak to właśnie szkolnictwo daje możliwość zaprezentowania całego spektrum możliwości i mocnych stron rzeczywistości rozszerzonej. AR dzięki swoim aspektom technicznym skupia się na wywoływaniu emocji i wzbudzaniu zainteresowania, przez co pomaga przyciągnąć uwagę na danym temacie i pomóc w nauce trudnych i skomplikowanych zagadnień. Zastosowanie AR daje możliwość tworzenia trójwymiarowych obrazów, animacji i figur, które w odniesieniu do przekazywania wiedzy uczniom pomaga stymulować ich wyobraźnię i zwiększyć koncentrację na trudnych dziedzinach.
Zastosowanie AR w edukacji
Technologię AR można wykorzystywać na każdym etapie edukacji, nawet tym najwcześniejszym. W edukacji wczesnoszkolnej możliwości AR wspomagają jej główny cel, czyli naukę poprzez zabawę. W nauczaniu starszych uczniów, zwłaszcza przedmiotów ścisłych, można wzbogacać formy prowadzenia zajęć. Rozszerzona rzeczywistość pozwala rozwijać wiedzę tworząc np. wirtualne laboratoria, przewodniki i poradniki, wykorzystujące wiedzę encyklopedyczną, a nawet całe biblioteki AR.
Zastosowanie AR sprawdzi się także we wszelkich dziedzinach o wysokim stopniu abstrakcji oraz w naukach wykorzystujących umiejętności praktyczne czy manualne, takich jak chemia, geometria czy medycyna.
ZGŁOŚ SIĘ DO NAS
Interesują Cię nowoczesne technologie? Pragniesz dowiedzieć się jak wprowadzić technologie w swojej szkole, uczelni lub innej placówce oświatowej? Skontaktuj się z nami, żeby poznać więcej szczegółów. Zorganizujemy lekcje lub wykłady, przyjedziemy na spotkanie i podzielimy się wiedzą!